Kamloops paddlers on the podium at BC Summer Games

0

The BC Summer Games, which had not taken place in three years due to the pandemic, saw more than 3,000 of the province’s top young athletes compete in 18 sports, including soccer, baseball and canoeing/kayaking.

Twelve athletes from the Kamloops Canoe Kayak Club, representing Zone 2 in the Thompson Okanagan, excelled at the 32nd BC Summer Games last month, collecting 60 of 70 Zone 2 medals at the event in Prince George .

The BC Summer Games, which had not taken place in three years due to the pandemic, saw more than 3,000 of the province’s top young athletes compete in 18 sports, including soccer, baseball and canoeing/kayaking.

Kamloops and Zone 2 coaches Abigail Donaldson and Aiden Tabata were more than pleased with their athletes’ results and credited them with fielding a very strong team this year.

“Our Zone 2 athletes have not only shown they can bring results home, they’ve shown they can be humble in victory and graceful in defeat. I couldn’t be happier and I’m very proud to be their coach,” Tabatta said.

KCKC Athlete Results:

• Mischa Grover: 1st C1 1000m, 1st C1 500m TtoT, 3rd K2 1000m open, 1st C4 500m mixed, 2nd C2 200m mixed, 2nd C4 500m;

• Harris Hunter: 1st K1 open 1000m, 1st K1 500m TtoT, 3rd K2 500m TtoT, 1st K2 open 1000m, 1st C4 500m, 1st K4 500m TtoT;

• Douglas Hunter: 2nd K1 open 1000m, 3rd K1 500m UtoT, 2nd K2 500m UtoT, 1st K2 open 1000m, 3rd K4 500m mixed, 1st C4 500m, 1st K4 500m;

• Nate Neuls: 3rd K2 500m TtoT, 1st C2 500 TtoT, 2nd K2 open 1000m, 1st C2 1000m open, 1st C4 500m mixed, 1st C4 500m;

• Payton Lumley: 2nd C2 500m LtoT, 3rd K2 500m LtoT, 1st C4 500m mixed, 2nd K4 500m open;

• Myana Fenrich: 1st K2 500 LtoT, 3rd K1 200m LtoT, 1st K2 200m mixed, 2nd K4 500m open, 2nd C4 500m;

• Damian Hickey: 3rd K1 500m H2H, 2nd K2 500m H2H, 2nd K2 open 1000m, 3rd K4 500m mixed, 1st K2 200m mixed, 1st K4 500m;

• Corbin Hickey: 2nd C1 open 1000m, 2nd C1 500m H2H, 1st C2 500 H2H, 1st C2 1000m open, 2nd C1 1000m open, 1st C4 500m mixed, 1st C4 500m;

• Gwen Storry: 3rd K2 500m LtoT, 3rd K4 500m mixed, 2nd K1 200m LtoT, 2nd K4 500m open, 2nd C4 500m;

• Charley Story: 2nd C2 200m mixed;

• Josh Reid: 1st K4 500m;

• Leilani Vanderydt: 2nd C2 500m LtoT, 1st K2 500m LtoT, 3rd K2 1000m open, 3rd K4 500m mixed, 1st K1 200m LtoT, 2nd K4 500m open, 2nd C4 500m.

All KCKC athletes train in the summer at the Shumway Lake Watersports Center, south of Kamloops.

For more information about the club, go online to kamloopscanoeandkayakclub.ca.

Share.

Comments are closed.